Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС - Новости
Навигација
 
ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије
 
Ловачки ГЛАСНИК
Lovački GLASNIK
 
Рекламе
LOVAČKA KOMORA SRBIJE

LOVAČKI PORTAL SRBIJE

Lovačko udruženje >Šumadija< - Kragujevac

Lovačko udruženje >Kraljevo< - Kraljevo

Lovačko udruženje >Kruševac< - Kruševac

Lovačko udruženje >Beljanica< - Resavica

Lovačko udruženje >Vrhovi< - Sjenica

Lovačko udruženje >Dragačevo< - Guča

Lovačko udruženje >Paraćin< - Paraćin

Lovačko udruženje  "Vladan Milošević" - Knić

Lovačko udruženje "Karađorđe" - Topola

Lovačko udruženje "Srebrnica" - Stragari

Magazin Predator

Domen za Lovačka udruženja

INTERMAKER
 
2. коло Шумадијске лиге 2019.

Шумадијска лига 2019. 2 коло2. коло Шумадијске лиге 2019. одржано је дана 09.06.2019. године у Тополи.

 

Резултате 2. кола можете погледати на сајту ЛУ "Шумадија" на адреси:


http://www.lusumadija.rs/lovno-streljastvo/sumadijska-liga-2019-2kolo/

1. коло Шумадијске лиге 2019.

Шумадијска лига 2019. 1 коло1. коло Шумадијске лиге 2019. одржано је дана 02.06.2019. године у Јежевици.

 

Резултате 1. кола можете погледати на сајту ЛУ "Шумадија" на адреси:


http://www.lusumadija.rs/lovno-streljastvo/sumadijska-liga-2019-1kolo/

ЛОВ ДЕО НАЦИОНАЛНЕ НЕМАТЕРИЈАЛНЕ ПРИРОДНЕ БАШТИНЕ UNESKU-a?

ИнтервјуТамаш Маргеску, директор CIC-a:

ЛОВ ДЕО НАЦИОНАЛНЕ НЕМАТЕРИЈАЛНЕ ПРИРОДНЕ БАШТИНЕ UNESKU-a?

 

# Крајем маја, у време одржавања XI међународног сајма лова, риболова и ловног туризма „Крагуј М“, господин Тамаш Маргеску, директор CIC-a, боравио је у Крагујевцу, којом приликом је дао интервју „Ловачком гласнику“

--------------------------------------------------------

 

* Господине Маргеску, ловци Шумадије и Србије, захвални су што у време Сајма лова, боравите у месту најстаријег ловачког удружења у земљи. Где видите српско ловство у интеграционим процесима Европе?

- Велика ми је част што сам посетио овај Сајам лова, којом приликом сам се сусрео са многим важним људима у ловству Србије, па чак и из Македоније, али и људима из политичких и других структура. Ловство Србије, неби требало да понови грешку коју су направили ловци у садашњој Европској Унији, да игноришу све већи утицај очувања природе. То води до беспотребних сукоба и конкуренције. Значи, очување врста и станишта мора бити приоритет ловцима, те је стога потребно да се односи са органима за заштиту природе и невладиним организацијама ускладе кроз ефикаснију сарадњу. То значи да лов у Србији, мора бити опрезан у релевантним условима приступања ЕУ.

 

* Ваше искуство је богато! А конвенције и одлуке CIC-a битне за будућност заштите и очувања природе и дивљачи. Шта су по вама садашњи најпречи задаци ловаца?

- Ловци на локалном нивоу често незнају шта њихова организација на међународном нивоу – CIC, ради за њих. То није њихова кривица а ни кривица CIC-a. Једноставно, CIC није у могућности да комуницира директно на локалном нивоу. Руководство асоцијација на регионалном и националном нивоу треба да цени ствари које остварује CIC, и да верује својим лидерима. Нама је потребна широка подршка када се боримо са антиловачким организацијама на глобалном нивоу. Очекујемо да се и српски ловци придруже иницијативи CIC-a „Један евро по ловцу“, чиме би се допринело остваривању исказаних циљева. Такође, ловци би требали да престану да се свађају већ да се удруже и унапреде репутацију лова и очување биодиверзитета. Ловци би морали да се понашају етички, да се не изолују и буду креативни део друштва. Али, битно је и стално образовање младих ловаца.

 

Интервју* На којим новим задацима и програмима сада раде стручни тимови CIC-a?

- У овом тренутку покушавамо да подржимо земље чланице ЕУ да промене статус „великих звери“, у контексту заштите природе, и да популације врста остану прикладне одрживом лову. У оквиру румунског председавања ЕУ на министарској конференцији у Букурешту, присуствоваће и CIC. Стога организоваћемо припремни састанак на коме ће бити представници свих националних савеза источне и средње Европе. Рационализацијом буџета за комуникације са јавношћу омогућиће се нови начини комуницирања на глобалном нивоу. Наша следеће Генерална скупштина одржаће се у Риги (Летонија), где ћемо се концентрисати на састављање међународне конференције о комуникацијама у ловству. Битно је и то да радимо да лов по себи постане део националне нематеријалне природне баштине. Већ смо ово постигли у три земље па би покушали да се ово признање постигне и на UNESCO-вом нивоу. Можете ли помислити на још коју бољу заштиту лова од тога. И у Паризу, на Светској организацији за заштиту животиња (OIE), нашој партнерској организацији, важна тема је била сузбијање болести афричке свињске куге.

 

* Како бисте данас ловцима Србије представили CIC?

- Ваш CIC је прославио 2018. године, 90 година постојања. Оснивачи су још тада схватили важност одрживог коришћења и очувања дивљих животиња далеко пре већине еколошких покрета. Током своје историје CIC је развио повезаност конзервације, управљања дивљачи и одрживог лова. CIC је данас активан у више од 80 земаља као међународно политички независно саветодавно тело, при чему ужива чланство влада у 29 држава, и многих удружења, универзитета, стручњака и индивидулних чланова широм света. Уједињени смо са јединим заједничким циљем: да се природа одржава за будуће генерације кроз одрживу употребу природе. Седиште CIC-а је у Маађарској, где ужива имунитет и привилегије дипломатске мисије одобрене од Владе ове државе. CIC је стекао глобално признање као независни саветник у очувању ресурса дивљих животиња кроз практичан рад на терену, промовисање принципа одрживе употребе кроз очување екосистема. Пружамо помоћ у политици и закону о развоју дивљих животиња и сарадњи са организацијама Уједињених нација као што у UNEP i FAO, како би се помогло у имплементацији шема управљања дивљим животињама. Блиско сарађујемо са IUCN у спровођењу свих међународних еколошких конвенција које су важне за очување и управљање дивљим животињама. CIC је основао и заједничко партнерство за одрживо управљање дивљим животињама CPW. Кроз своја три одељења (политика и право, примењена наука и култура) CIC спроводи пројект , формулише препоруке и организује научне конференције везане за специфичне аспекте очувања и употребе дивљих животиња као и традиције лова.

 

* Сумирајући ову краћу посету ловцима централне Србије, која би била Ваша порука?

- Одржавајте ваше предивне пределе, не интензивирајте своју пољопривреду према „зеленим пустињама“, користите своју биолошку разноликост у корист природе, људи и лова. Наставите да будете поносни ловци као што јесте, и да преносите све у очувању врста и станишта, широј јавности.

 

* Шта радите као кровна организација на информисању националних и регионалних ловачких савеза?

- Блиско сарађујемо са великим броје савеза и удружења, али сигурно не чинимо довољно. Зато смо недавно одлучили да организујемо посебно окупљање председника националних и регионалних асоцијација лова, у оквиру наше следеће Генералне скупштине у Риги. Очекујемо да ће тамо бити идентификован нов начин и средства за интензивирање наше сарадње са савезима и удружењима.

 

Разговор водио: Света Маџаревић

СА ЛОВЦИМА ДО ЧИСТЕ СРБИЈЕ

Са ловцима до чисте Србије     Ловачка удружења средишне Србије, као и увек до сада, подржавали су и прикључивали се бројним акцијама Ловачког савеза Србије, као што је било и овог викенда, када је широм Републике спровођена акција „Са ловцима до чисте Србије“.

 

     Широм ловишта Ловачког савеза Централне Србије, многобројни ловци и групе ловаца, окупљали су се на зборним местима, и уместо пушака у рукама су имали лопате, виле и вреће, са једином жељом да им ловачки терени буду очишћени од великог отпада и смећа.Са ловцима до чисте Србије

      Ова еколошка акција Ловачког савеза Србије и ресорног Министарства за заштиту и очување природе дала је изузетан резултат, јер су ловци из ловишта изнели на десетине тона отпада и смећа.

 

       Са ловцима до чисте СрбијеЧини се да су и овог пута, као и увек до сада, ловци Ловачког савеза Централне Србије показали пуну мобилност и јединство у акцијама, а овом спроведеном током викенда доприносе чистијем, еколошки снажнијем и очуванијем ловишту.

 

        Уз све ово и све честитке и организаторима ове акције, у коју су осим ловаца укључени и подмлаткари.

 

 Св. М.

ТАКМИЧЕЊЕ У ПРИПРЕМАЊУ ЛОВАЧКОГ ГУЛАША

Такмичење у припремању ловачког гулаша    Трећег дана Сајма у Крагујевцу (субота, 25. мај) одржано је традиционално такмичење у припремању ловачког гулаша.

И ове године многа Ловачка удружења узела су учешће у такмичењу, али је и било гостију који су исти припремали без учествовања у такмичењу.

Поред, сада већ стандардних екипа, по први пут је у припремању учествовала и екипа Српског дамског ловачког клуба “Артемида”, а гости су били и ловци из Сврљига.

 

Такмичење је започело у 10 часова, а у 13:30 часова су припремљени гулаши однети на оцењивање.Такмичење у припремању ловачког гулаша

 

   Жири у саставу Сања Момчиловић Богнич (заменик председника Ловачког савеза Војводине, Бобан Стојановић (израда сајтова “INTERMAKER”) и Александар Ранковић (ловац из Бугарске) имао је прилично тежак задатак да од 9 добрих порција ловачког гулаша одабере оне најбоље:

 

  • - прво место заузела је екипа ЛУ “Бељаница” из Ресавице;

  • - друго место припало је екипи ЛУ “Рогот” из Баточине;Такмичење у припремању ловачког гулаша

  • - треће место освојила је екипа “Шумадија 2” из ЛУ “Шумадија” Крагујевац.

 

   Након доделе пехара и диплома, сви учесници, као и гости Сајма, имали су прилике да уживају у врхунски припремљеним гурманлуцима, а дружење је настављено до касних поподневних часова.

 

Б.С.

ПРВИ СУСРЕТИ ПОЧЕЛИ ЛОВОМ ПРЕ 26 ГОДИНА

26. сусрети у Лужницама     Српско румунски сусрети „Ризница“, одржани су по 26 пут у Лужницама, у присуству великог броја гостију из обе земље, међу којима су били и ловци. Све је започело првим сусретима ловаца Лужница и Белобрешке, пре 26 година, да би се оснивањем Удружења српско румунског пријатељства „Ризница“, ова сарадња поширила на  многа места и многе области у обе земље. Ловачка удружења „Шумадија“ из Крагујевца и Клуб ловаца Нова Молдава имају потписану Повењу о побратимству.

     И ови сусрети, одржани пре који дан, окупили су стотину гостију из Румуније и Србије, међу којима су били: др Владан Тадић, генерални конзул Србије у Темишвару; проф. др Недељко Манојловић, члан Градског већа Крагујевца; Бојан Радовановић, заменик председника ЛСС; Јасмина Рајковић, начелник ПУ Крагујевац; Огњан Крстић, председник Савеза Срба у Румунији; Радивоје Дашић, заменик начелника ПУ Крагујевац; Зоран Алексић, председник Ловачког савеза Југоисточне Србије; Милорад Илић, изасланик Епархије темишварске;  Драган Губеринић, секретар ЛСЦС; Слађан Марковић, председник Надзорног одбора ЛСС и ЛУ „Голуб“ В. Градиште; Милан Пажин из Зрењанина; Мирко Радосављевић из Деспотовца и други.    26. сусрети у Лужницама

      Обраћајући се на овом скупу Бојан Радовановић, заменик председника ЛСС, Зоран Алексић, председник ЛС Југоисточне Србије, Драган Губеринић, секретар ЛСЦС, Слађан Марковић, председник НО ЛСС и Милан Пажин из Зрењанина, посебно су указали на значај даље сарадње ловаца и ловачких организација и јачање пријатељства две суседне земље, али и коришћење добрих ловачких знања и искустава у обе земље при чему „Ризница“ треба да остане стални стожер такве сарадње.

      На свечаној седници за почасне чланове Удружења српско румунског пријатељства проглашени су Бојан Радовановић и Зоран Алексић.

ТРИБИНЕ ИСПУНИЛЕ ОЧЕКИВАЊА

Трибине испуниле очекивања    Овогодишњи XI међународни сајам лова, риболова и ловног туризма „KКрагуј М“, према оцени посетилаца и еминентних стручњака у тој области, у потпуности је испунио сва очекивања.

     Посебно значајним, у овим сајамским данима, су организоване трибине у организацији Ловачког савеза Централне Србије, које су биле изузетно посећене и на којима се „распламсавала“ дискусија, што је и њихов циљ.

     Све теме трибина показале су своју велику актуелност. Сања Момчиловић Богнич, говорећи на тему „Улога жена ловаца у очувању културе и традиције лова“, указала је на потребу већег укључивања жена у ловачке организације и потребу њиховог сталног учешћа у многим манифестацијама лова и ловства, пре свега на очувању традиције и културе у овој области. Иван Матковић Лала, презентујући тему „Улога ловачког подмлатка и рад са ловачким подмлатком“, указао је на стање и потребу веће бриге о ловачком подмлатку, као покрету, одакле се „регрутују“ млади ловци. Овом приликом отворено је још много питања како би се ојачао рад са ловачким подмлатком широм Србије.Трибине испуниле очекивања

      На тему „Утицај саобраћаја и саобраћајне инфраструктуре на интензитет штета на дивљачи и од дивљачи на територији централне Србије“, говорили су Владимир Стојнић и Милан Жарковић, наставници Шумарске школе у Краљеву, док је Душко Илић, генерални секретар Националне асоцијације за оружје, говорио на тему „Анализа Закона о оружју и муницији и припрема измена и допуна истог“

       Разматрана је и тема „Нова правила и прописи за оцењивање ловачких трофеја по методологији CICa“, а предавач је био Александар Ћеранић.