Ловачки савез Централне Србије - ЛСЦС - БРАК ЈАЗАВИЧАР
Навигација
 
ЛСЦС
Ловачки савез Централне Србије
 
Ловачки ГЛАСНИК
Lovački GLASNIK
 
Рекламе
LOVAČKA KOMORA SRBIJE

LOVAČKI PORTAL SRBIJE

Lovačko udruženje >Šumadija< - Kragujevac

Lovačko udruženje >Kraljevo< - Kraljevo

Lovačko udruženje >Kruševac< - Kruševac

Lovačko udruženje >Beljanica< - Resavica

Lovačko udruženje >Vrhovi< - Sjenica

Lovačko udruženje >Dragačevo< - Guča

Lovačko udruženje >Paraćin< - Paraćin

Lovačko udruženje  "Vladan Milošević" - Knić

Lovačko udruženje "Karađorđe" - Topola

Lovačko udruženje "Srebrnica" - Stragari

Magazin Predator

Domen za Lovačka udruženja

INTERMAKER
 

БРАК ЈАЗАВИЧАР

БРАК ЈАЗАВИЧАР

 

BRAK JAZAVIČAR


 

Врхунски крвоследник, је захваљујући радним особинама временом прерастао у одличног гонича. Ова изворна аустријска раса је брзо освојила срца наших ловаца, тако да је тренутно један од најзаступљанијих кратконогих гонича у нашим крајевима.

Историјски осврт

Године 1896., у Аустрији, основан је Међународни клуб брак јазавичара, и тада започиње рад на побољшању расе. 1910. године клуб мења назив у Клуб брак јазавичара а на његово чело долази Аугуст Бауманн, који је веома заслужан за даљи развој расе. Управо његовом заслугом, кинолошка организација Аустрије признала је расу под називом "алпско-рударско-брдски брак јазавичар", и она, уз хановерског и баварског, постаје трећа раса крвоследника. У својој монографији под називом "Алпско-рударско-брдски брак јазавичар" Бауманн даје укупан приказ расе, као и начин обуке за лов. На челу Клуба он остаје до своје смрти, 1938. године. Губитком независности Аустрије, која је тада постала део Хитлерове велике Немачке, Клуб је присиљен да промени назив у "Немачки стручни савез брак јазавичара". После Другог светског рата на чело Клуба долази угледан ловац и кинолог Маx Зернатто. Тада Клуб ради искључиво на подручју Аустрије, јер сарадња са чехословачким, пољским, југословенским и источнонемачким узгајивачима више није могућа. Данас је брак јазавичар веома распрострањен ловачки пас по целој средњој Европи, посебно у Аустрији, Немачкој, Чешкој, Словачкој и Словенији, преко које су на наше просторе и стигли први примерци ове расе.

Радне особине

Када у Србији говоримо о брак јазавичару, можемо рећи да су мишљења о радним способностима ове расе изузетно подељена. Многи га упоређују са аутохтоним расама гонича и замерају му кратке ноге, радијус кретања и временски кратко гоњење, што ови други управо сматрају његовим врлинама. Било како било, брак јазавичар јесте добар ловни пас. Он је прелазни облик између чистог јазавичара и гонича са дугим ногама. Иако припада групи крвоследника, он је пре свега одличан гонич. Код нас се углавном користи у равничарским подручјима, где су се његове особине показале као идеалне. Он је веома послушан, паметан и издржљив. Квалитет носа му је на завидном нивоу, тако да са лакоћом прати траг дивљачи, било да ради као гонич или да прати крвави траг. Лако се научи обустави гоњења, па је из тог разлога врло употребљив у ограђеним ловиштима. Такође се лако научи игнорисању срнеће и јеленске дивљачи. Када гони, креће се полако и смирено, тако да се и дивљач испред њега извлачи полако уз честа застајкивања, што нам пружа могућност за сигурнији одстрел. Ако се ловац не налази у близини, упорно и гласно облајава, али врло опрезно и на одговарајућој дистанци , тако да не страда као друге расе. Осим дивље свиње, где његове способности нарочито долазе до изражаја , добро гони зеца, лисицу, шакала и радо улази у борбу са мањим предаторима. За рад на крвном тратју, било да ради на дугом поводнику или пуштен, потребно је да се посебно обучава, што за бракове не представља велики проблем, што и јесте његова превасходна намена.

Нега и смештај

Када је у питању смештај и исхрана, није ни мало захтеван. Лако се привикава на све врсте смештаја, мада је бокс најбоље решење. Врло је привржен члановима породице, тако да се понаша и као добар чувар. Јако је отпоран на болести, а животни век им је око тринаест година, па и дуже.

 

 

FCI СТАНДАРД БРОЈ 254

НАЗИВ РАСЕ: Алпски брак јазавичар

ЗЕМЉА ПОРЕКЛА: Аустрија

УПОТРЕБА: Кршан радни пас отпоран на временске неприлике, идеалан за лов у планинама. Користи се као трагач рањене јеленске дивљачи и као гонич зеца и лисице.

FCI РАЗВРСТАВАЊЕ: Група 6. гоничи, крвоследници и сродне расе ПОДГРУПА 2. Крвоследници са радним испитом.

КРАТАК ИСТОРИЈСКИ ПРЕГЛЕД: Већ у древним временима коришћен је ловачки пас који изгледом веома подсећа на алпског брак јазавичара. Године 1932., алпско-рударско-брдске брак јазавичаре признала је кинолошка организација у Аустрији као трећу расу крвоследника. Раси је 1975. године промењено име у алпски-брак јазавичар, а FCI је признао Аустрију као земљу порекла. Године 1991. алпски-брак јазавичар је пребачен из подгрупе гонича у подгрупу крвоследника, 6. FCI групе.

ОПШТИ ИЗГЛЕД: Кратконог, крупан ловачки пас, чврсте и снажне телесне грађе, густе длаке и јаких мишића.

ВАЖНЕ РАЗМЕРЕ: Однос висине у гребену 1 дужине тела је 2:3, док му је однос предела лица и лобањског дела је 9:10.

ПОНАШАЊЕ/КАРАКТЕР: Израз пријатељски и интелигентан. Неустрашив.

ГЛАВА

Лобањски део: Лобања лагано засвођена, добро изражена чеона бразда, лагано наглашена затиљачна кост.

Стоп: Изражен.

Предео иица:

Нос: Црн.

Вилица: Снажна.

Усне: Прилежуће, црног пигмента, лагано заобљен угао усана.

Чељусти/зуби: Снажно и потпуно зубало, маказаст или клештаст загриз. Захтева се потпун низ од 42 зуба. Допушта се недостатак укупно два предкутњака Пл или П2. Недостатак кутњака М3 уопште се не узима у обзир.

Очи: Тамносмеђе. Очни капци прилежу уз око, црно пигментирани. Уши: Високо усађене, без набора, висеће, широке и глатке, средње дужине (досежу до очњака), добро заобљене при врховима. Врат: Мишићав, не предугачак.

ТЕЛО

Труп: Снажан и добрих мишића, продужен.

Гребен: Умерено изражен.

Леђа: Равна.

Слабине: Кратке и широке.

Сапи: Једва косо положене.

Груди: Дубоке и широке са израженим предпрсјем. Дубина груди је око половине висине груди у гребену.

Стомак: Умерено повучен.

Реп: Високо усађен, дебео при корену. Дужа длака са унутрашње стране репа (четкаст реп), једва досеже до земље, ношен благо према доле.

УДОВИ

Предње ноге: Равне и снажне, изгледају кратко у односу на тело. Лопатице: Прилежуће, дугачке, косо положене и снажних мишића. Задње ноге: Мишићаве, снажне и правилних углова. Шапе: Предње И задње шапе су снажне, округле, прсти међусобно збијени. Снажни јастучићи и црни нокти. Ход/кретање: Кретањем добро покрива терен, без цупкања. Пожељан ход је кас. Кожа: Растегљива и снажна , без набора

ДЛАКА

Двострука длака састоји се од врло дебеле длаке и подлаке, која покрива цело тело и прилеже Боја: Идеална боја је јелења са црним длакама или без њих и црна боја са јасним ознакама црвено смеђе боје по глави, грудима, ногама и са унутрашње стране репа. Допуштена је белина на грудима

ВЕЛИЧИНА

Висина у гребену: 34-42цм Идеална висина за мужјаке: 37-38 Идеална висина за женке: 36-37

ГРЕШКЕ

-било које одступање од предходно наведених особина треба сматрати грешком.

-крхке кости.

-неразвијени мишићи.

-прешиљата, прекратка или предугачка глава.

-пресветло око, очни капци који не пријањају.

-кратке или шиљате уши.

-лабаве лопатице.

-лош став предњих или задњих ногу

-длака прекратка или претанка.

-лагано одступање од исправне боје.

Дисквалификационе грешке:

-било које одступање које смањује способност за лов.

-недостатак више од два предкутњака Пл или П2.

-висина у гребену мања од 34цм или већа од 42цм.

-слаб темперамент.

-недостатак једног или оба тестиса.